Otomobil Türk Halkı için lüks müdür?

Kategori: Hayatın İçinden
Eklenme tarihi: 16 Nisan 2011, Cumartesi
Bundan 2-3 yıl öncesine bakıyorum da, o gün de her şey pahalıydı; ama bugünki kadar değil! Hele ki yarın bu işin daha da abartılacağı belli. Otomobil dünyasında da durum paralel şekilde ilerliyor. 2007-2008 yıllarında 35.000 TL civarına tam donanımlı (full+full dedikleri şey) C segmenti bi' araç alınabiliyordu.

Şimdi bi' bakıyorum da, B segmenti bi' otomobil 35.000 TL'den başlar oldu. C segmenti yeterli donanıma sahip bi' otomobil almak isterseniz, 40.000 TL'den başlıyor.

Yahu, otomobil gerçekten bizim için lüks olmaya başladı. Herkesin bütçesine göre otomobil aldığını düşünün. Gerçi, öyle olsa Türkiye'de hiç otomobil olmaz; ancak düşünün işte. O zaman ortalık B segmenti ufak otomobillerden geçilmez. Performans fakiri küçük hacimli motorlar kol gezer -ki geziyor da, bu da vergilendirme sisteminin getirdiği bi' olumsuzluk.

Otomobil bizim için lüks. Performans ise hayal bile edilemeyecek uzaklıkta. Amerikalılar, avrupalılar 4000-5000 litre hacimli motorlara sıradan gözüyle bakarken, biz 2000 cc'lik otomobillere "ooo çok iyi" diyoruz. Bize bunu dedirtenler utansın.

Ayrıca geçmiş bi' yazımda da belirttim, Hyundai Accent Blue'nun benzinli baz versiyonu 35.000 T.L. Düşünün Hyundai böyleyse, diğerleri ne halde. Doğuş Otomotiv zaten abarttı. Jetta ve Golf'ün yeterli donanımlı dizel motorlu otomobilleri 50.000 TL civarında.

Özet olarak yineliyorum; otomobil Türk halkı için lüks. Bu koşullarda otomobil heveslisi halkımız ancak bankaları zengin eder, aldığı kredilerle. Avukatları, dolaylı yoldan icra memurlarını zengin eder, krediyi ödeyemeyip takibe düştükleriyle...

E.P.
 
 
 
En Yeni Oyun Videoları

PUBG: Battlegrounds
PUBG: Battlegrounds

Torchlight: Infinite
Torchlight: Infinite

DYSMANTLE
DYSMANTLE

Spelunky 2
Spelunky 2

 

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 61 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net