Call of Duty 5: World at War

Call of Duty 5: World at War
Bilgiler İnceleme Adı
Call of Duty 5: World at War

Platform:
PC

Tarih
17.12.2008
Oyun severler için hepsin etki bırakan bu oyun ilk çıktığı zamanlarda bile herkesi kendisine uzun süre bağlamıştır. Oyundaki tek kişilik bölümlerden sonra başlayan çok kişilik olan bölümler ve haritalar ile durmadan oynanabilecek bir oyundu. İlk iki haritayı herkesin oynadığı aşikar. Dördüncü oyunda ise bugünün savaşları konu olacağı duyuldu ve herkes oyunun iyi olmayacağı kanısı uyandırdı. Ancak Ama Infinity Ward'ın çıkarttığı Modern Warfare bu kanımsamaları yıktı diyebiliriz. Güzel bir havası ve hikayesi olan oyunun yanında çoklu oyuncular olması da bu tarz oyunlar arasında bir çığır açtı diyebiliriz. Beşinci seride ise II. Dünya Savaşı’na tekrar geri dönüleceği açıklandı ve bunun yapımcısının ise Treyach olarak duyuruldu. Önceleri umutlu olmadığımız Call of Duty herkesi şaşırttı diyebiliriz.

Oyundaki ilk bölümlerde Medal of Honor havası vermiş gibi olsa da Call of Duty bölümleri ilerlediğinizde gerçek havayı yakaladığını anlamışsınızdır.

Oyunda Japonların ele geçirmiş olduğu bir adada göreve başlanıyor. İlk önce karşımıza işkence sonucunda öldürülen bir arkadaşımız çıkıyor ve bize sıra gelince de askerlerimiz gelerek Japon askerlerini vuruyor. Daha sonra elimize bir adet silah veriliyor ve adanın diğer kısımlarında ki maceralar için atılıyoruz. Oyundaki hikaye her zaman için aynı kalıyor. İki askerin başından geçen olayları onların gözünden yaşıyoruz. Sovyetlerde Almanlara karşı, ABD tarafında ise Japonlara karşı savaş yapıyoruz. Ancak Japonlara karşı savaşırken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Japonların kurmuş olduğu tuzakları ve yöntemler gerçekten zorlayıcı olmuş. Oyuna başlarken çok iyi olmadığı düşüncesine kapılmış olabilirsiniz. Ancak bu noktadan sonra oyunun ne kadar güzel olduğunun farkına varabileceksiniz. Her bölümde oldukça fazla çeşit bulunuyor ve oyun içine ayrı bir hava katıyor. Bölümleri geçtikçe de 2. Dünya Savaşının en etkili atmosferine kendinizi kaptıracaksınız. Özellikle de bazı sahneler oyuna çok başarılı bir biçimde entegre edilmiş durumda.

Savaşırken bilinciniz yerine geldiğinde arkadaşlarınızın öldürüldüğünü görecek ve durup dururken yapılan baskınlardaki havadan oldukça etkileneceksiniz; fakat oyunda bazı kısımlarda gerçekten gözle görülür hatalar bulunuyor. Yanlış yere dipçiğinizle öldürülen arkadaşınızın yerine yenisi geliyor ve birkaç adım ötededen devam ediyor. Öldürdüğünüzde de kimse size herhangi bir tepki göstermiyor. Bazen tepki alıyorsunuz; fakat Call of Duty serisinde bir arkadaşınızı öldürdüğünüz anda son kayıt noktasına oyun geri sarıyordu. Arkasından da Sen bir hainsin yazısı çıkmakta idi.

Ara sıra da karşınız çıkan görünmez duvarlar tüm planlarınızı yerle bir edebiliyor. Özellikle yanınıza bulunan mitralyöze doğru hareket ederken bu duvarlar yüzünden geçemiyorsunuz ya da siper almak için bir yere koşarken karşınıza çıkan görünmez duvar sayesinde oldukça zor anlar yaşayabilirsiniz. Çevre yapısı da yine oldukça etkileyici olarak hazırlanmış. Örneğin Japonya etrafındaki sınırlarda bazı tapınaklar yada yer altında kurulmuş pusular, Rus olarak oynarken de çevrede votka şişeleri görebilirsiniz. Bombalarken de nasıl patladığını keyifle izleyebiliyorsunuz. Japonya’nın ağır yeşillikleri arasında giderken ağır ve kasvetli bir hava ile karşılaşıyorsunuz.Alman kurtları sizi parçalamak için üzerinize atladığında ya da Japon askerlerinin süngüleri ile size doğru koştuğu anlarda gerçekten heyecan yaşayabilirsiniz. Köpeklerden kurtulmak için ise kısa bir sürede "v" tuşuna basıp üstünüzden atabilirsiniz.

B. Kurtoğlu

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 43 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net