Command & Conquer: Red Alert 3

Command & Conquer: Red Alert 3
Bilgiler İnceleme Adı
Command & Conquer: Red Alert 3

Platform:
PC

Tarih
15.12.2008
Einstein'ın planları ile birlikte her şey başlıyordu. Yahudi olan Albert Einstein, kendi halkının bu tarzda büyük bir soykırım ile karşı karşıya kalmasına daha fazla dayanamıyordu. Bir taraftan atom bombası ile alakalı çalışırken bir yandan da gizli bir plan üzerinde çalışıyordu. En sonunda buluşunu bitirdi ve tamamlayarak onu kullandı. Zaman makinesini bulmuş ve geçmişe doğru yolculuk etmişti. Sorunsuz bir şekilde geçmişe dönen Einstein önceki zamana geldiğinde genç bir adamın karşısında durduğunu gördü. Elini uzatarak "Her. Hitler" diye seslendi; ancak tokalaştıklarında Hitler hem mekan hem de zaman açısından devamlılığını yitirmişti. Bu sayede de Hitler’in sebep olduğu bütün sorunlar da bir anda son bulmuş oldu, fakat bunlar sadece madalyonun ön yüzü idi.

Hitler’den önceki dünyadaki en büyük kuvvetler Sovyetler ile Stalin Birliği idi. Bütün dünyayı ele geçirmek için bir savaş başlatmış idi. Öte yandan da ittifak güçleri onları durdurmaya çalışıyordu. Hitler olmasa dahi savaşın izlediği yol ve seyri değişmeden devam etti. 2. Dünya Savaşı böylece başladı. Bu oyunun adına da Red Alert ismini koyduk. Red Alert 1 olayların sadece iç yüzü ve basit görünse de öyle değildi. Stalin’in saldırıları arkasında gizli bir yardımcısı bulunuyordu. Böylece kendini seneler sonra tekrar gösterecek olan tarihi terörist bir lider olan Kane ile anlaşılacaktı. Stalin’i yönlendirerek savaşı kazanmasını sağlayan Kane sonrasında ise onu da ortadan kaldırdı. Bu sayede ise Nod’un temeli atılmış olundu.
Etkileyici ve güzel konusu ile Red Alert 1 etkileyici olan grafikleri ile RTS çeşidinde yeni bir sayfa açan oyun olarak kendisini gösterdi. Doksanlı yılların en başında bilgisayar oyunu olan herkes bu oyunu en az bir defa denedi. Ancak bu türden bir oyuna çoğu kişi alışık olmadığından dolayı çok az bir kesim bu oyunu bitirdi; fakat bu az kesimin sonraki senelerde ise Westwood ile RTS’in altın çağını yaşamasını beklemekte idi.

Bu oyun sonrasında ise seri iki çeşit senaryo ile yoluna devam etti. İlki Tiberium adında göktaşı ile değişen dünyada ki yaşam mücadelesini anlatıyordu. İkincisi ise Tiberium serisinde planlar yapan terörist başı olan Kane’in bütün dünyayı ele geçirmesi ve yapmış olduğu sahte Mesihlik maceralarından oluşuyor. Karşısında ise GDI’in onu durdurmaya çalıştığını görüyoruz. Bilimkurgu filmi gibi olan Tiberium serisi, Red Alert ile daha çok bu işin eğlence kısmındasınız. Etkin ve uçuk silahlar, güzel kadınlar ve tüm dünyayı ele geçirmeye çalışan liderleri görüyoruz. Red Alert 2 serisi zamanın internet kafelerinde oldukça yayınlaşması ile kolayca daha geniş kesimlere yayılmasına sebeb oldu. Zamanında multi maceralar ile oyuncular oldukça terledi.Öte yandan ise Yuri’nin karizması ve oyundaki her türden saldırı ile oyun severlerin aklında yer etti. Tüm hepsi bitti derken sekiz sene sonra tekrardan pc platformunda kendisini gösteriyor.

Birinci olan Red Alert versiyonunda sadece alternatif bir II. Dünya Savaşı olarak karşımıza sunulmuştu. Sovyetlerin en son dönemleriydi. En son oyunu Tiberium serisine bağladığından dolayı zamanla bir başka alternatif bulma yoluna gidildi. Birinci oyun baz alınarak ikinci versiyonu çıktı. Zor gücünü toparlayan Sovyetletin intikam almak amacı ile çıkartmış olduğu yeni bir dünya savaşı senaryosu vardı. Giriş videosunda ise ABD Başkanı Michael Dugan ile Alexander Romanov arasında geçen konuşmalara herkes gülmüştür. Diğer yandan Yuri ile Yuri’s Revenge arasında geçen diyaloglar daha da komik.

Red Alert 2 ise yetmişli yıllarda geçiyor ve o zamanki soğuk savaşı anlatıyordu.
Red Alert 3 ise ilk çıktığı zamanda çok beğenildi. Sonradan verilen oyun görüntüleri ve çalışmalar sonucunda herkesin sevinci kursağında kaldı. Women of Red Alert 3 ismi duyulunca da kadın karakterler ile birlikte oyun çekici bir hal aldı. Bu seride göz önünde olan ise savaş makineleri idi. Daha fazla satmak için EA firması kadınsal öğelere ağırlık verdi ve bu karakterleri oyuna sundu. Gerçek zamanlı bir stratejiyi kafasına göre çevirmiş ve önümüze koymuş gibi gelebilir. Oyun eğlenceli sayılsa da ancak pek kaliteli sayılmaz. Daha önce çıkan oyunlara nazaran C&C serisinden fazla bir farkı da yok. Oyunun çizgisi bozulmamış. Oyun hayranları için oynanabilir Red Alert 3.

B. Kurtoğlu

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 61 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net