Fifa 09

Fifa 09
Bilgiler İnceleme Adı
Fifa 09

Platform:
PC

Tarih
17.12.2008
Şimdi diyeceksiniz ki PES’e karşın Fifa neler yapmış. Fifa serisi kendisini git gide daha da geliştirmeye başladığından dolayı bu tür soruların akıllara gelmesi de gayet normal olarak karşılanabilir. Fifa ile PES rekabeti de bundan nasibini almış. PES severler artık Fifa 09 ile karşılaştıklarında bu kez şaşıracaklar. Son versiyonlar ile iddalı bir şekilde geldiğini gösteren Fifa bu kez PES’i geçmiş diyebiliriz. 2009’da çıkacak olan yeni Fifa oyunu ile bu iddalarını gösteriyorlar.

Oyunun açılış kısmından biraz bahsedecek olursak eğer, oyunculuk tarihinde bu kadar çok menüde vakit harcadığımı hatırlamıyorum. Fifa 09 oyuna başlarken seçeceğimiz oyuncu ile seçili bir şekilde başlıyor. Kaleci ile birebir antrenman yapabiliyorsunuz ve eğlenceli olması yanında ayrıca da oyuna alışmamızı sağlıyor. Güzel hareketler deneyebilir ve hangi şutu nerden çekebileceğinizi kavrayabilirsiniz. Menü seçeneklerini de yön tuşları ile kolayca seçebilirsiniz. Önceki oyunlarda olmayan bölüm ise Adidas: Live Season bölümüdür. Burada sunulan altı ligden bir tanesini ücretsiz olarak seçip başlayabiliyoruz. Diğer ligleri seçmek için ise ücret istiyor. Ligin diğer liglerden farkı ise haftalık olarak oyuncu performanslarının gerçek hayata aktarılmasıdır. Gerçek hayatta ne kadar iyi performans yakalarsa eğer oyuncunun bu performansı da oyuna aktarılıyor.

Yine Fifa 09’da kariyer moduda bulunuyor. Bu bölüm önceki Fifa serilerinde de bulunuyor. Kendinize göre istediğiniz bir takımı seçin ve daha sonra transferlerinizi yapabilir ya da reklam sözleşmesi imzalayabilirsiniz. Burada büyük takımları seçip başlayabilirsiniz ancak başarınız göre size diğer takımlardan da teklifler gelebiliyor. Tüm takımların lisanslı olması da diğer bir keyif.

Eski Fifa grafikleri de önceki oyunlarında pek öne çıkmıyordu; fakat Pes grafiklerinin bir üstünlüğü vardı. Orta derecede ki sistemlerde oynanabilen Fifa artık burada alışılagelmiş olan kalıplarına sığmıyor. En yüksek seviyede grafiklerde Fifa oynamak isterseniz eğer güzel bir sisteme ihtiyacınız olacak. Grafikler gerçekten iyi hazırlanmış. Stad görünümü, oyuncu modelleri, forma ve çimler hepsi değiştirilmiş. Eskisi gibi betona benzeyen çimler gitmiş yerine ise oyuncuların koşarken toprak kaldırdığı çimler gelmiş. Oyuncuların yüzleri daha gerçekçi hazırlanmış. Yine oyuncuların terlerine kadar görebilmemiz mümkün kılınmış. Oyuncular güçlerine göre ayrılmış. Bunu ikili mücadelelerde fark edebiliyorsunuz. Şut yapısı ise daha gerçekçi bir biçimde hazırlanmış. Uzaklardan çekilen şutlar ile gol atabiliyorsunuz. Bu kadar özellik olsa da sizlere PES kadar yeterli gelmeyebilir.

Diğer bölümlerde ise Bea Pro ve menajerlik kısımları bulunuyor. Menajerlik kısmında ise seçmiş olduğumuz takımı ince bir şekilde müdahale edebiliyoruz. Transfer, sponsor seçme, bütçe ayarları gibi ilgilenmemiz gereken unsurlar da yer alıyor. Bea Pro da ise seçilen bir oyuncuyu tüm maçlarda kontrol edebiliyoruz. Bu oyuncunun yapmış olduğu olumlu ya da olumsuz hareketleri maç kontrol ile kontrol edebiliyoruz. Topa kayma, şut yada pas yüzdesi gibi performansları artıp ya da azalabiliyor. Bea Pro seçeneği ile de sezon olarak oyunu oynayabilirsiniz.

Bir tane oyunucyu kontrol ederken de en fazla zevki Pro kamerasından alabilirsiniz. Bu kamera ayarlı iken oyunun açılış kısmında olduğu gibi oyuncuyu arka kısmında ki kameradan da görebilirsiniz. Eğer bunu istmezseniz kendinize göre kameraları ayarlayabilirsiniz.

Oyunun içeriğinde bulunan tüm takım ve oyuncular lisanslı olarak yer almaktadır. Oyunda bu kez topun asla balon gibi olmadığını göreceksiniz. Kendi takımınızı seçtikden sonra kadro ile taktik ekranı geliyor. Daha detaylı bir taktik ekranı göreceksiniz. Kanatları kullanma, hücümda pas verme ve savunma gibi özellikleri en ince detaylarına kadar istediğiniz gibi düzenleyebilir ve kendi futbol bilginize göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra kadronuzu belirleyin ve oyuna başlayın.

B. Kurtoğlu

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 44 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net