Forza Horizon 5

Forza Horizon 5
Bilgiler İnceleme Adı
Forza Horizon 5

Platform:
PC

Tarih
08.12.2021
Forza serisi hayranlarının heyecanla çıkmasını beklediği Forza serisinin en yeni oyunu olan Forza Horizon 5 yayınlandı ve çoktan oynanmaya başlandı bile. Playground Games tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından yayınlanan bu güzel yarış oyunu Forzatech motorunu kullanıyor ve gerek görsel gerekse de oynanış anlamında oldukça iddialı.

Forza Horizon 5'e başlamadan önce Forza serisinin tarihçesinden biraz bahsedelim. Serinin ilk oyunu olan Forza Motorsport 2005 yılında Xbox oyun konsolu için piyasaya sürüldü. Seri 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 şeklinde ortalama 2 yılda bir yeni oyun olarak piyasaya sürüldü ve Xbox 360, Xbox One platformlarında yayınlandı. Bunlardan Forza Motorsport 6: Apex ve Forza Motorsport 7 PC platformunda da yayınlandı. Son olarak bu yıl serinin ilk oyununun adıyla "Forza Motorsport" olarak PC, Xbox Series X ve Xbox Series S için yayınlandı.

Peki ya Forza Horizon serisi? İlk oyun 2012 yılında Xbox 360 platformunda yayınlandı. Forza Horizon 3 itibariyle de oyun PC platformunda da yayına sürülmeye başlandı. Normalde 2 yılda bir yeni oyun piyasaya sürülüyordu, ancak Forza Horizon 4'ün piyasaya sürüldüğü 2018 yılından 2 yıl sonrası 2020 yılına denk geliyor. Ülkemizde ve dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını ve pandemi sürecinde aksamayan sektör olmadı diyebiliriz. Bu nedenle Forza Horizon 5 oyunu 2021 yılının son çeyreğine sarktı. Sonunda oyun bizlerle, artık dilediğimiz kadar oynayabiliriz.

Forza Horizon 5, Meksika'nın kurgusal bir temsili olan "Mexico"da geçiyor. Oyunun ıntrosunda Ramiro buradan "Dünyanın en güzel yeri, herkesin hoş karşılandığı yer" olarak bahsediyor. Bu sözler söylenirken bahsedilen yerlere ilişkin oldukça güzel görüntüler de ekrana yansıyor. Oyunun grafiklerinin ne denli iddialı olduğunu burada anlıyorsunuz. Bir an evvel direksiyon başına geçip, Ramiro'nun da dediği gibi haritayı bir an evvel keşfetmek istiyorsunuz.

Forza Horizon 5


Öncelikle şunu söyleyelim; Forza Horizon 5 açık dünya şeklinde bir yarış oyunu. Ayrıca Forza Horizon 5, Forza Horizon serisinin en büyük haritasına sahip. Bu büyük haritanın içerisinde aktif bir kaldera yanardağı, ormanlar, plajlar, antik Maya tapınakları ve Guanajuato gibi kasaba ve şehirler bulunmakta. Oyunun haritası cidden büyük ve oyunseverleri memnun edecek nitelikte.

Forza Horizon 5'te lokal hava durumu özelliği mevcut. Yani haritanın bir yerinde yağmur yağıyorken, bir başka bölgesinde güneş olması mümkün. Oyun Meksika kurgusunda geçtiği dikkate alındığında, geniş bir yüzölçümüne sahip olan bu ülkede iklim çeşitliliği olması da beklenen bir sonuç. Oyun bunu fazlasıyla yaşatıyor. Örnek olarak kurak mevsimde toz fırtınaları görülmesi mümkün olurken, sonbahar mevsiminde tropik fırtınalar meydana gelebiliyor.

Oyun bir uçaktan paraşütle volkanların arasına 4x4'le atılmanızla başlıyor. Direkt aksiyonla başlıyorsunuz. Volkanların yanından, karlı dağlardan geçiyorsunuz. Bir çırpıda birçok doğa olayını yaşadık bile! Sonrasında ise bu sefer Chevy ile asfalta paraşütle iniş yapıyoruz. Bir ara görüşümüz birkaç metreye kadar düşüyor. Toz bulutlarının arasından geçiyoruz. Ormanlar, şelaleler, toprak yollar derken oyun bizi çoktan içine çekiyor bile.

Kurak bir iklimde gazlarken, bir an insanın aklına Walter White bile geliyor. Dodge Challenger ile drift yaptığı, lastik yaktığı, hatta en sonunda arabayı yaktığı sahneler dahi gözünün önünden geçiyor. Forza Horizon'ı Breaking Bad'e nasıl bağladın arkadaş dediğinizi duyar gibiyim; ancak insanın altında Amerikan bir spor araba olup da, kurak bir çöl ikliminde gazlarken aklına Walter abimizin gelmemesi zor. Bir an direksiyonu kırıp Albuquerque'ye gitmek istiyorsunuz.

Oyunun grafikleri oldukça iyi. Gölgelendirmeler, çevre tasarımı, otomobiller oldukça gerçekçi duruyor. Bu oyunu oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlamak pek mümkün olmayacak gibi. Kimi zaman karla kaplı dağ yollarında ilerlerken, kimi zaman da dar sokaklarda yarışacaksınız. Dinamik hava koşulları da size görsel birer şölen sunarken aynı zamanda sürüş kabiliyetlerinizi göstermeniz için imkan oluşturacak.

Aslında Forza Horizon'u anlatmak veya okumak yerine direkt olarak deneyimlemek gerek. Zaten hayranları da bunun son derece farkında. Zira, oyunun 9 Kasım 2021 tarihinde piyasaya sürülmeden önce 1.2 milyondan fazla oyuncu, Xbox Game Pass abonesi olarak oyunun premium sürümünü veya premium eklenti paketini satın almıştı.

Gelelim oyundaki araçlara. Forza Horizon 5'in son olarak 28 Ekim 2021 tarihinde güncellenen "Forza Edition" onaylı araç listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 80 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net