International Basketball Manager 22

International Basketball Manager 22
Bilgiler İnceleme Adı
International Basketball Manager 22

Platform:
PC

Tarih
08.01.2022
Futbol takımı yönetmek, kulübü başarıdan başarıya koşturmak oyun dünyasında yıllardır var olan bir durum. 20 yılı aşkın süredir futbol menajerlik oyunları, özellikle de Football Manager serisi piyasada sağlam şekilde duruyor. Peki, basketbol takımı yönetmek isteyenler ne yapacak? Evet, bugün bu sorunun cevabı olan oyunu inceleyeceğiz: International Basketball Manager 22.

Basketbol dünya çapında en çok takip edilen spor dallarından biri. Amerika kıtasında beyzbol ve Amerikan futbolu ile birlikte NBA en çok takip edilen spor dallarından biri. Avrupa'da ise futboldan sonra en sevilen spor dalı diyebiliriz.

Spor oyunları içerisinde NBA serileri de kendine önemli bir yer bulmuştur; ancak genel olarak parkede geçen, sadece takımları oyun içerisinde yönettiğiniz bir tecrübeden ibaretti. Bir de, Avrupa Basketbolu oyun dünyasında kendine daha çok yer bulmayı hak ediyordu. Bu noktada, oyun dünyasında bir eksiklik olduğu yıllardır bilinen bir gerçek. Tam bu noktada, 2021 yılının başlarında International Basketball Manager piyasaya sürülmüştü ve basketbolseverler için mutluluk verici bir gelişmeydi elbette. 2021 yılı bitmeden daha da güzel bir gelişme yaşandı ve International Basketball Manager 22 piyasaya sürüldü. Uplay tarafından geliştirilerek yayınlanan basketbol yönetimi oyunu 16 Aralık 2021 tarihi itibariyle satışa çıktı.

International Basketball Manager 22'de lisanslı şekilde bulunan liglerle başlayalım:
- Turkish Airlines Euroleague
- 7Days EuroCup
- ACB ve FEB (İspanya)
- LNB (Fransa)
- HEBA (Yunanistan),
- ING Basketbol Süper Ligi (Türkiye)
- BNXT League (Belçika/Hollanda)
- LNB (Şili)

Serinin ilk oyununda ara yüz kullanıcılardan pek olumlu yorumlar alamamıştı. Bu durumu dikkate alan geliştiricilerin bütün ekranları ile ara yüzü yeniden tasarladığı gözüküyor. Oyunun arayüzü yeni oyunla birlikte daha kullanışlı ve her şey yerli yerinde gözüküyor.

Öncelikle oyunda Türkçe arayüz bulunduğunu belirtelim. Bu da oyunu herhangi bir yabancı dil bilmeden rahatça oynayabilme imkanı sunuyor. Ayrıca International Basketball Manager 22'de farklı ülkelerden 20 adet lig ile 330’dan fazla kulüp ve yaklaşık 5000 adet oyuncu bulunuyor.

Oyunda yeni bir kariyere başlayabileceğiniz iki adet mod bulunuyor. bunlar: Menajer Ligi ve Kariyer Ligi

Menajer Ligi
Bu seçenekle başladığınızda, yönetmek istediğiniz takımı seçerek bu takımla bir maceraya başlayabiliyorsunuz.

Kariyer Ligi
Bu modda tanınmayan bir koç olarak oyuna başlıyorsunuz. Oyun ilerledikçe size gelen tekliflere göre takım yönetmeye başlıyorsunuz. Kariyerinizin başlarında genelde alt lig takımlarından gelen tekliflerle başlıyorsunuz. Yani sıfırdan bir kariyer oluşturmak istiyorsanız bu modu seçmeniz gerekecek. Football Manager'da oyuna takımsız başladığınız seçeneğe benzer bir mod.

Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra oyuna başladığınızda, arayüz olarak gerçekten doyurucu bir ekran karşınıza çıkıyor. Öncelikle, oyunda lisans sorunu bulunmadığı için takımların logoları, formaları, isimleri ve oyuncuların isim ve özellikleri orijinal olarak oyunda yer alıyor. Ana ekranın üst bölümünde fikstür yer almakta. Burada oynadığınız son maçlar ile oynayacağınız maçları görebiliyorsunuz. Sol alt kısımda ligdeki puan durumu yer alıyor. Hemen yanında oyuncu ve takım istatistiklerini görebiliyorsunuz.

"Ekonomi" bölümünde takımınızın mevcut transfer bütçesi ile oyuncular ve personeller için ayrılan maaş bütçesini görüntüleyebiliyorsunuz.

"İlişkiler" bölümünde yönetimin size karşı olan güvenini, taraftarların size olan güvenini ve oyuncuların size olan güvenini görebiliyorsunuz. Burada yaşanan değişimler de yüzde olarak belirtiliyor.

Ekranın sağ tarafında ise size gelen e-postalar ve sosyal ağlardan iletiler yer buluyor. E-posta aracılığıyla size gelen teklifler bulunabiliyor. Ayrıca oyuncularla olan iletişimi sağlayabiliyorsunuz. Sosyal ağ bölümünde ise basketbolcuların, gazetecilerin, liglerin güncel gelişmeler karşısındaki paylaşımlarını bulabiliyorsunuz. Ekranın sağ üst köşesinde "Devam Et" butonuna basarak zaman akışını ileriye götürüyorsunuz. Yani FM serisini oynayanların yabancılık çekmeyecekleri bir arayüz var diyebiliriz.

Oyunda ABD ligi de mevcut; ancak NBA'in lisansı alınmamış ve bu yüzden takım isimleri farklı olarak yazılmış ve logolar da aynı şekilde farklı. Bunun dışında Şili ve Arjantin ligleri lisanslarıyla ekli durumda. Geri kalan ligler ise Avrupa ağırlıklı.

Oyuna gelecek olursak. Takımınızda yer alan basketbolcuların özelliklerini, hangi rolde daha verimli oynadıkları, hangi özellikleri ile ön plana çıktıklarını görebiliyorsunuz. Oyuncunun profiline girdiğinizde tüm detaylar karşınızda oluyor. Ayrıca bu ekranda oyuncunun sözleşmesini yenileme, sözleşmesini fesh etme ve piyasaya koyma gibi seçenekler de bulunuyor. Yine oyuncu ekranında oyuncunuzun istatistiklerini, mutluluğunu, kazandığı ödülleri ve transfer geçmişini de görüntüleyebiliyorsunuz.

Takım sayfasında ise takım kadrosunu, takımdaki personelleri ve onların özelliklerini görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca takımın geçmişteki başarıları da yine bu sayfada yer alıyor. Yine takımdaki oyuncuların sırt numaralarını ayarlayabildiğiniz ekranın yanı sıra emekliye ayrılmış olan forma numaralarını da buradan görüntüleyebiliyorsunuz.

Gelelim taktik ekranında; bu ekranda parkede yerini alacak olan ilk 5'inizi ve yedeklerinizi belirleyebiliyorsunuz. Bu ekranda oyuncuların sağ tarafında, hangi oyuncunun ne kadar süre ile sahada kalacağını da dakika cinsinden ayarlayabiliyorsunuz.

Yine bu ekranda farklı kulvarlarda rotasyon uygulayabilmenizi kolaylaştırmak adına kadrolarınızı kaydedebileceğiniz ekran bulunmakta. Özellikle yerel lig ve avrupa ligi maçlarında yabancı oyuncu sınırlama farklılıkları bulunduğundan, sürekli olarak kadro ayarlaması ile uğraşmak istemeyen oyuncular için, lig ve avrupada mücadele edecek olan maç kadronuzu kaydetmeniz, işlerinizi kolaylaştıracaktır. Taktik ekranında hücum ve savunma taktiklerinizi seçebiliyor, hücum hızınızı ayarlayabiliyorsunuz.

Antrenman bölümünde ise fizik, hücum ve savunma seçenekleri bulunuyor. Hangisine ne kadar ağırlık vereceğinizi de buradan ayarlayabiliyorsunuz. Maç durumuna göre veya sezon öncesinde olma durumuna göre bunun ayarlamasını kendiniz yapabiliyorsunuz.

Maç Ekranı
Takımınızı ayarladınız, taktiklerinizi belirlediniz ve maça hazırsınız. Maça başladığınızda, öncelikle sizi salon ve tribünler karşılıyor. Işık gösterileri ve müzikle başlayan ekran görsel olarak beklentiye soksa da, oyundaki maç motorunun 2 boyutlu olduğunu söyleyelim. Bu ekrandan sonra maça başladığınızda, mücadeleyi 2 boyutlu maç motoru üzerinden takip edebiliyorsunuz. Bunu yine futbol menajerlik oyunlarından örneklendirmek gerekirse, eski CM serisindeki 2 boyutlu maç motoruyla benzer olduğunu söyleyelim.

Kim bilir, serinin devam oyunları gelirse, ilerleyen süreçte 3 boyulut maç motoruna geçmesini, güzel smaçları, alley-oop'ları görme imkanımız da olur belki.

Sonuç itibariyle avrupa basketbolunu seviyorsanız ve avrupa basketboluna ağırlık veren bir basketbol menajerlik oyunu arıyorsanız, IBM 22'ye bir şans vermeyi deneyebilirsiniz.

İyi oyunlar dileriz.

Emre POLAT

Copyright © Gamend.NET
Sayfalarımız için en iyi verim Google Chrome tarayıcı ile 1920x1080 çözünürlükte sağlanır.
Sitemizde gizlilik politikası kuralları geçerlidir lütfen okuyunuz.
Sitemizde 80 adet gamend oyuncusu bulunuyor.

Gamend Teknoloji, Spor ve Oyun Haberleri
Powered by Erenet.info

Sayfa altı fırsatları: En güzel 3d oyunlar Türkiye'nin en iyi 3d oyun sitesi 3doyunlar.net de. IP adresim nedir? sorusunun yanıtı ipsorgu.com sitesinde.

www.gamend.net